Sušický dětský sbor založeno 1969

Chlapi SDS přivezli z Prahy stříbro...

záhlaví záhlaví záhlaví

Chlapi SDS přivezli z Prahy stříbro...Chlapi SDS, těleso složené výhradně z pánského osazenstva Sušického dětského sboru a několika bývalých členů, se na konci listopadu zúčastnili 25. ročníku „Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena“, který se koná každým rokem v Praze. Za svůj výkon získali stříbrné pásmo.


Nejeden sborista by vám potvrdil, že zájezdy jsou na členství ve sboru to nejlepší. U Chlapů to platí dvojnásob. Taková pánská jízda má přeci jenom něco do sebe, navíc se s menší skupinkou zpěváků lépe pracuje. Na soutěž nás jelo celkem dvanáct chlapů a náš milý sbormistr Jožka. Ze Sušice vyjíždělo v pátek dokonce jenom sedm kluků (ostatní se k nim připojili až v Praze), a tak se vyplatilo jet veřejnou dopravou. Po Praze jsme se pohybovali metrem, tramvají a autobusem, to byla teprve zábava v tom provozu ohlídat, jestli se nám sbormistr někam neztratil. Hlášku: „Já tam nechal sbormistra,“ jsme nakonec použít nemuseli. Ubytovali jsme se v Domově mládeže kdesi v Michli a pak už spěchali zpět do centra na první koncert v Kostele sv. Martina ve zdi, kde jsme vystoupili s krátkým úvodním programem. Večer byl volnější, bylo třeba se důkladně připravit na soutěžní den nabitý akcemi.
V sobotu dopoledne dorazili, po pátečních tanečních v Sušici, poslední dva chybějící kluci. První rozezpívání na chodbě internátu se nesetkalo s přílišným pochopením tamějších obyvatel, obzvlášť paní vrátná měla potřebu nám radit, jak se správně zpívá. Druhé rozezpívání v domě u paní Svatavy Čížkové, která nám laskavě poskytla útočiště v prádelně, už bylo lepší. První vystoupení proběhlo na Staroměstském náměstí, a nutno podotknout, že i přes zimu, která rozlaďovala nás i nástroje, jsme měli úspěch – některé písničky s námi zpívali i cizinci, a dokonce nás na náměstí zastavovali ostatní sboristi a fotili se s námi.
Soutěžní vystoupení v sále Pražského Hlaholu už taková show nebyla. Tři mraziví porotci a jen několik málo diváků. Přesto se nám vystoupení povedlo, měli jsme z něj dobrý pocit. Mohli jsme si také vyzkoušet nový prvek našeho kroje – červené kšandy. Ty se staly součástí naší choreografie k písni What shall we do, v úpravě Petra Ebena, o jehož cenu jsme tímto také bojovali. Harmonogram nás nenechal vydechnout, následovalo společné zpívání všech sborů, opět na Staroměstském náměstí. Abychom se zahřáli, cestu zpět jsme pojali jako estrádní pochod a zpívali v uličkách Starého města jako o závod.
Před vyhlášením jsme stihli ještě nějaké to posilnění, slavnostní akt se pak konal v kostele sv. Anny. Bylo z toho Stříbrné pásmo v kategorii komorních sborů mládeže a dospělých do 24 zpěváků. Komentátorka Jolanda ocenila naše vystoupení na Staroměstském náměstí, prý by nám za něj dala klidně zlato. No ale porota je porota. Přímo na vyhlášení se konala soutěž o absolutního vítěze, které se zúčastnili výherci jednotlivých kategorií.
Domů nás nakonec mikrobusem svezla paní Vichrová a načasování bylo skvělé. Nejen že dorazila na místo setkání přesně ve chvíli našeho příchodu, ale dokonce jsme stihli ještě půlnoční překvapení na maturitním plese v Sušici a mohli tak ten náš úspěch ještě pěkně oslavit.


za Chlapi SDS Daniel Nakládal
 • © Sušický dětský sbor 2014
  design MATYPO s.r.o.

 • zřizovatel

  Základní umělecká škola
  Františka Stupky v Sušici
  Lerchova 255
  342 01 Sušice

 • organizační výbor

  Spolek přátel
  Sušického dětského sboru
  Lerchova 255, 342 01 Sušice
  IČO: 62630555