Sušický dětský sbor založeno 1969

SUPERROOTS

záhlaví záhlaví záhlaví

Tábor 2016 - slovo úvodem

Drazí a milí rodičové, přátelé Sušického dětského sboru, odstartoval nám další letní tábor, už popáté se vracíme do Kořene a letos jsme si pro Vás přichystali malou novinku - táborový online deníček.

Pozitivní ohlasy na deníček ze Švýcarska mě přivedly na myšlenku, že jistě oceníte i nějaké ty informace z tábora. Navíc letos jedu jako vedoucí, tak se to vlastně hezky sešlo. Co si budeme povídat, já domů taky vždycky poslal sotva dvě zprávy typu “Máme se dobře, kouslo mě klíště” a doma jsem pro jistotu řekl to samé, protože tábor, to je úplně jiný svět a ten kdo tam nebyl, ten tomu nerozumí.

A to je vlastně řešením otázky, nad kterou jsem přemýšlel: jak pojmout takový deníček z tábora? Přeci jen informace: “Zase vstáváme v půl 8, zase rozcvička, k snídani rohlík, pak zkouška, druhá, třetí, zase ty vosy, myjeme záchody a Aničku kouslo klíště” asi začnou po chvíli nudit. Budu vám tedy psát o tom našem světě. Těch 11 dní se s dětmi budeme pohybovat v úplně jiném vesmíru, každý bude mít svou postavu, svou roli, kterou bude hrát. Stvoříme příběh. A tak se obyčejné věci stanou neobyčejnými a každý rohlík i vosa budou v tom kontextu důležité. Tak snad bude čas psát a bude dost silná wifina.

Váš dopisovatel Dan Nakládal.
SUPERROOTS 2016 - KAPITÁNŮV TÁBOROVÝ DENÍK

DEN 1 - NOVÝ TÝM

Je 13. srpna 2016, půl druhé odpoledne, středoevropského času. Nacházíme se před Základní uměleckou školou v malém městě jménem Sušice a korigujeme nástup nových, zatím nic netušících rekrutů. Je nás celkem 69, jsou potřeba dva autobusy. Nicméně závažnost situace si takový počet žádá, stejně jako si žádá vysoký stupeň utajení.

Cesta probíhá bez větších obtíží, i když vedlejší mise, při které naložíme Profesora Pepíka, má bohužel nepříjemný dopad na civilisty, když otáčejícími se autobusy zablokujeme dopravu v Plané. Výsadek u samotného Kořene se bohužel také neobejde bez komplikací. Příjezdová komunikace se opravuje a autobusy neprojedou. Bagáž a proviant tedy musíme nést kus pěšky. Můžem to vlastně brát jako takový první trénink.

Rekruti jsou ubytováni v pohodlných chatách, naberou si deky a ještě před večeří stihneme rozlosování do týmů. Večeře je skromná, párky s chlebem, není potřeba mužstvo hned rozmazlovat. Následuje sborový program, ti nejmladší jsou rozřazeni do hlasů a dostanou své patrony. Kolem deváté hodiny přijde ten správný čas seznámit všechny přítomné s pravou podstatou toho, proč tu jsou. Vhodným médiem zdá se být instruktážní video, o kterém krátce pojednám v dalším odstavci:

Z přísně střežených skladů S.D.S.S.H.I.E.L.D.u byl ukraden předmět neobyčejné síly, tajemný Tesseract. Jelikož se jedná o krizovou situaci, svolal nynější vrchní velitel S.D.S.S.H.I.E.L.D.u, agentka SusHillová, iniciativu Rootengers. Iron Man, Captain America, Black Widow, Scarlet Witch a Thor. Je nutné odhalit pachatele a nebezpečný Tesseract zajistit.

Každý hrdina k sobě dostane jednoho pomocného superhrdinu a tým agentů, nových rekrutů, kteří mu pomohou získat nějaké zkušenosti. Agenti se musí nejprve naučit spolupracovat se svým vůdcem, a tak následuje první seznámení s novými týmy.

Týmy
Zelený: Black Widow + Storm
Modrý: Thor + Black Cat
Červený: Scarlet Witch + Spider-Man
Žlutý: Captain America + Wasp
Oranžový: Iron Man + Invisible Woman

První den je tedy za námi, teď je třeba odpočívat, přichystat se na zítřek - začne tvrdý výcvik. První službu má žlutý tým a bere si noční hlídku. Přeci jen, zlo číhá za každým rohem.

PS: Pro ty co tápají v Marvelovském světě, v pravém sloupečku najdete průvodce. :-)DEN 2 - VÝCVIK A BEZPEČNOSTNÍ PROVĚRKA

Budíček 7:30, službu má dnes zelený tým v čele s Black Widow. Rozcvička je proto v ruském stylu, k snídani Vánočkaja s Kakaovem, ke svačině Nektarinoff.

Superhrdinové už se zatím vydávají po stopách tajemného pachatele, který, jak se zdá, narušil bezpečnost S.D.S.S.H.I.E.L.D.u zevnitř. Celý tábor tedy musí projít bezpečnostní prověrkou. Do odpolední svačiny má každý tým za úkol přinést fotky všech svých členů. Navíc musí vymyslet i název týmu a základen, které se bodují za úklid.

Po “slovutném vepři s rýží vykoupanou potem družstevního pracovníka” k obědu, čeká agenty výcvik - 6 sportovních soutěží zaměřených především na posílení fyzické zdatnosti. Kapitán nachystal zákeřnou překážkovou dráhu, Thor olypijský běh paměti, v extrémních podmínkách se střílelo s Black Widow, Iron Man trénoval týmovou spolupráci a Scarlet Witch rovnováhu při zmatení. Speciální šesté stanoviště probíhalo v bazénu, tady musely týmy spolupracovat na záchraně svých členů z vody.

Výcvik byl místy dost drsný, především červený tým vzal svou barvu příliš doslova, přesto ho agenti zvládli na výbornou. Za odměnu máme ke svačině Natašinu pochoutku. Pro zájemce o opravdu kvalitní schlazení je přístupný bazén.

Večeře je dnes zdravá, “Vdovský salát s Ivanem Tuňákovem”, a pak už jdeme zjistit, jak si týmy poradily s bezpečnostní prověrkou. Fotky si agenti nalepí na bodovací plachty a nakonec z nich máme i video. Názvy týmů posuďte sami:

Zelený: BLACK STORM
Modrý: HAMMARE OCH TASSAR (norsky: Kladivo a tlapky)
Červený: W.E.B. (Witch’s Energy Blood)
Žlutý: VOJÁCI Z LEDU
Oranžový: ROZKYDLÉ HROMADY ŠPEKUDEN 3 - X-MEN

Na třetí den vyšla služba na tým červených, neboli W.E.B. se Scarlet Witch. Rozcvička byla taneční, jídlo čarodějné: k snídani kouzelná hůlka se sejráčem, k svačině čarodějčino potěšení, k obědu pak frankfurtský lektvar s mločími bobky a plívance. Dopoledne se klasicky zkoušelo.

Bezpečnostní prověrka bohužel nic kloudného neukázala, snad jen fakt, že se v táboře vyskytují zlí kartáčkoví mutanti, kteří vás, pokud se objevíte někde o samotě, bez milosti zabijí. Svoje jméno pak škrtnete na nástěnce padlých agentů. Nutno podotknout, že večer už byla po smrti půlka tábora.

Odpoledne pokračovalo doteď neúspěšné pátrání po padouchovi, který ukradl Tesseract. Agenti museli splnit několik úkolů v terénu po okolí - např. matematické bludiště, černé historky, triky s mincí z druhé světové války, hru štěstěny, jazykolamy a hru na znalost vlastních hrdinů. Za každý splněný úkol získaly týmy indicie, které jim snad napoví, kdo je pachatelem.

K přemýšlení pomohl agentům nadrobený sudokopytník k večeři a také první večerník - přeci jen, po dnech plných akce je třeba si také trochu oddechnout a uvolnit se. O zábavu se dnes postaral tým Rozkydlých hromad špeku, který nám předvedl pohádku Tři voříšci pro Iron Mana. Popelu nezapomenutelně ztvárnil agent Zelený.

O půl 10 se znenadání rozezvučel zvon, tábor ozářila světla, začla hrát bojovná hudba. Ze tmy vyběhla Mystique, v patách jí uháněla banda Rootengerů. Pět nás bylo třeba, abychom skolili tuto mutantku, která byla schopná ošálit naši bezpečnostní prověrku a to díky tomu, že je schopná měnit vzhled. Řvoucí a kopající Mystique jsme předvedli v kleštích před agenty a jali se ji vyslýchat.

Neřekla nic, až její mobil nám ukázal další cestu. Mezi její milostnou konverzací s Magnetem, kterému se z ní úplně splašily póly, a fotkami u bazénu a s miláčkem, jsme našli i selfie s Tesseractem a s Viper, další superpadouškou. Bad Girl Rules na nás neplatí. Teď jdem spát, ale zítra, zítra si Viper podáme.DEN 4 - NA HRANĚ

Je tady úterý, službu mají špekouni. Iron Man vede rozcvičku a dnešní jídla jsou pro změnu spojená s ním: k snídani J.A.R.V.I.S.ovy chutné kotoučky, k svačině Hi-tech ovoce, k obědu Ultronova směska a Peppřina pochoutka s plutoniovou šlichtou.

Mystique jsme dopadli a dali jsme jí pěknou nakládačku. Jak vypátrat Viper jsme z ní ale nedostali. Naštěstí jsem na záchodě potkal Spider-Mana, který mi pověděl, že ví, kdo by nám mohl pomoct - Black Cat, kočka s trochu pochybnou pověstí. Zadarmo to ale nebude.

Agenti pro ni musí propašovat několik předmětů přes celý tábor tak, aby je neodhalili dozorci. Musí být co nejvíce nenápadní a hlavně správně odpovídat na hádanky, které jim dozorci zadají, kdykoliv je zastaví. Špatně odpovíš - předmět odevzdáš. Kromě paklíčů, zbraní či plutonia se pašovaly i některé speciality z Marvelovského světa: Hawkeyeovy šípy, Gen X, Obloukový reaktor, Vibranium či legendární Berserkova hůl.

S výsledkem byla Black Cat jakž takž spokojená, hrdiny pak za odměnu dovedla do tajných laboratoří, ve kterých Viper pracuje. Viper ani Tesseract jsme nenašli, za to jsme našli bednu super kelímků, shodou okolností ve stejných barvách jako mají naše týmy. Stejně tak jsme našli také pár sprejů, a tak si agenti mohli vymyslet vlastní týmový design. Nápadům se meze nekladly.

K svačině byla Tonyho technická výbava s překvapením od Happyho, k večeři pak Peppřiny potíže. Následoval večerník týmu Black Storm na téma S Black Widow nejsou žerty. Tentokrát se mi do paměti vryl herecký výkon Lucifera/agenta Kotala ml.

No a abychom se dnes také trochu hýbali, na večerním programu bylo Just Dance, tedy tanec podle animovaných videí na projektoru. Po hodině zběsilého tance jsme byli všichni úplně vyřízení. Dnes se nám bude dobře usínat.DEN 5 - ZÁKLADNA HYDRY

Služba dne pátého vyšla na HoT, jak zkráceně říkáme modrému týmu. Thor zvolil nostalgickou rozhlasovou rozcvičku z dob minulého režimu. No a čekala nás Asgardská jídla: k snídani specialitky z Odinovy kuchyně s Fenrirovou uzeninou, k svačině Midgardské plody poznání, k obědu Heimdalova vznešená krmě s darem od vrchní Asgardské kvočny a Thorova první zatěžkávací zkouška.

Rootengers se přeci jen vrátili do laboratoří Viper, aby je ještě jednou prohledali. Nakonec jsme našli ampuli s látkou, která složením dost připomínala sérum, které udělalo z Kapitána Ameriky supervojáka. Něco podobného teď vytvořila Viper a znamenalo to jediné - průšvih.

O dobrou zprávu se postaral Reed Richards (Mister Fantastic), který nám poslal program schopný detekovat záření Tesseractu. Každý tým zvolil jednoho zástupce, tým pěti nejzodpovědnějších pak vedl celý tábor až na vygenerované souřadnice.

Bohužel se jednalo o lest, kterou nám Viper připravila a tak jsme se ocitli uzavření na místě, odkud jsme se mohli dostat jen po nasbírání dostatečného počtu kódů. Každý agent měl svůj vlastní kód nalepený na zádech a musel získat co největší množství kódů ostatních týmů i se jmény jejich nositelů a přitom zajistit, aby jeho kód nikdo neopsal.

Z léčky jsme se nakonec dostali. Viper nás sice pěkně napálila, nedošlo jí ale, že nás dovede až k tajné základně HYDRY. Čekala nás vstupní úroveň plná nástrah. Agenti museli přenést svůj klíč od dalšího levelu třemi různými způsoby - trakařem, plaváním ve vodě plné nepřátel a rychlým během. Jednalo se vlastně o trojboj. Trakař a plavec navíc nesměl svůj klíč držet v ruce. No a hrálo se o pořadí.

K svačině nás překvapivě potěšila Lokiho sladká pomsta. Večeře byla druhou Thorovo zatěžkávací zkouškou. Naše hodování nejlépe vystihla tato Asgardská báseň.

Nechť potěší vás to božské žraso,
nechť vaše vnitřnosti jakož i ústa
blahem zpívají a vy spokojeni
budete se oddávati činostem užitečným.

Večer měli agenti mimořádně zkoušku a po ní to začlo. Deset hodin, noční akce. Úvodní odpolední trojboj nás dovedl k laboratoři osvětlené červeným a zeleným světlem. Spatřili jsme věc, kterou jsme snad ani spatřit nechtěli. Viper si nechala pod bílou plentou přinést tělo, do kterého napumpovala jakési sérum. Tělo se začalo hýbat a objevil se můj úhlavní nepřítel - Red Skull. Zlo oživené po více než sedmdesáti letech. Oba superpadouši pak utekli a mezi námi a jimi leželo pět úrovní, pět dalších úkolů, se kterými si agenti museli poradit. Noční boj začal.

V prvním levelu museli agenti přenést vibraniové tyče tak, aby si jich nevšiml dozorce s baterkou, druhá úroveň byla na podobném principu. Kdo se pohnul, bídně skončil. A navíc se hádala hádanka u dveří k další části. Ta byla obzvláště zákeřná. Agenti se ocitli v naprosté tmě, v zamlžených místnostech a museli najít jen pomocí hmatu vybrané věci. Čtvrtá úroveň byla chůze po slepu, v poslední museli se speciálním vozítkem nasbírat dostatek Energitu, aby otevřeli poslední dveře, za kterými se skrýval Red Skull s Viper.

Následoval půlnoční souboj na život a na smrt. O Viper se postaral Iron Man, s Red Skullem se po sedmdesáti letech utkal Captain America. A zvítězili jsme. Oba padouši jsou pod zámkem a zítra budeme odpočívat. Snad už je po všem…DEN 6 - LÍZÁNÍ RAN A ARNIM ZOLA

Čtvrtek byl dnem volna. Po včerejší náročné noční akci se vstávalo až v 9 hodin a úplně se změnil celý režim. Službu měly “zlobivé děti”, neboli ti, kteří už si udělali nějaký ten restík. No a kuchyni ovládli vedoucí a praktikanti, aby si taky kuchařky někdy odpočaly.

Nutno podotknout, že se jídlo povedlo. Dnes bylo ve stylu záporáků, tedy ve stylu šestého týmu. K snídani cukrovaný Sandman s Venomem, k svačině Vipeřina rozkoš, k obědu Red Skullův vývar z mrtvých agentů a dobrota Dr. Dooma - guláš!

Během odpočinku se hrdinové dozvěděli znepokojivou zprávu, že Red Skull stihl restartovat program Arnima Zoly a s jeho pomocí otevřel portál do jiného světa. Hrdinové jím mohou ale projít jen pokud uspějí v těžkém vědomostním testu.

Zkouška byla dnes jen jedna, drželi jsme hlasový klid. Zítra nás ale čeká koncert, tak bylo nutné udělat generálku. No a večer jsme zapálili oheň, zpěvem spustili portál a obětovali nějaký ten buřt severským bohům. Zítra nás čeká dlouhá cesta Bifrostem.

Večerka dnes byla také speciální, četly se pohádky. A Red Skull nám poslal vzkaz z vězení:

Vrátil jsem se!
A pak mě zas dostali, fakt dík, kapitáne,
fakt dík, ty železnej maniaku.
Ale já se pomstím,
S láskou, Red Skull.DEN 7 - ASGARD

Přehoupli jsme se do druhé poloviny tábora, to nám to ale utíká. Službu mají dnes žlutí, ovšem moc si jí neužijí. S rozcvičkou nám pomohla Viper, která umí skvěle tancovat Zumbu a ráno nás pěkně protáhla. K snídani byla Kapitánova chlouba s bonusem, svačinu a oběd už jsme měli na cestě: vojenská putovní šlichta.

Včera se nám podařilo otevřít portál do Asgardu, do samotného sídla bohů je ale ještě cesta daleká. Několik malomocných zůstalo v táboře, snad ho uhlídají, zbytek prošel portálem a pak už nás Bifrost nesl neznámými světy plnými luk, lesů a potoků. Cestu prorážel Kapitán s Iron Manem, Thor skupinu uzavíral a popoháněl Mjolnirem opozdilce, aby se snad někdo na té vesmírné trase neztratil.

Bifrost, dlouhý cca 16 km, byl dobrodružnější, než jsme čekali. Párkrát jsme se trošku zamotali ve špatném značení, ale nakonec vše dobře dopadlo a asi po 4 hodinách jsme se objevili v Asgardu / Konstantinových Lázních. Na hodinu jsme si dali rozchod, doplnili trochu energii a pak už nás čekal koncert.

Konal se v amfiteátru u hlavní lázeňské budovy, Asgarďané zabrali všechny lavičky, publikum bylo nemalé. Není se co divit, první Midgardská expedice tady, byli jsme pro ně jak zjevení. Zpívali jsme asi hodinu a čtvrt, pak už bylo načase skočit k panu řidiči Heimdallovi do autobusu a nechat se odvézt zase zpět, do tábora.

Večer nám kromě štítu na houbách z 2. sv. války s přílohou ze zákopu zpestřil Vanaheimský bard Pavel Helan. Dnes jsme si vlastně navzájem udělali koncerty a pro změnu taky někoho poslouchat bylo fajn. Tak uvidíme, co nás čeká zítra. Trochu tuším, že zlo ještě nebylo poraženo.DEN 8 - LATVERIA

Osmý den v akci. Dnes slouží zelení, jídla jsou ve znamení Storm: k snídani hromosvod s izolační vrstvou a roztokem, k svačině kulový blesk, k obědu houbová polévka kmene vakan-taka a pečená kvo-kvo mňamka s překvapením ze Storminy zahrádky. Dopolední zkoušení bylo poznamenáno únavou, takže nebylo. Snad ten včerejší výlet, nebo koncert, kdo ví.

Včera jsme nelenili a během rozchodu v Asgardu jsme zašli za Thorovým otcem Odinem. Je to príma chlapík, seděl tam v hospodě na víně. Dozvěděli jsme se ale nepříjemnou zprávu, že z Asgardu k nám na planetu utekl jeden velmi nebezpečný zločinec. Podle všeho na Zemi kontaktoval další nebezpečnou osobu, tentokrát pozemšťana, Doktora Dooma. První po kom musíme jít, je tedy on.

Odpoledne nás proto čekala akce a to přímo v zemi se jménem Latveria, ve které Dr. Doom vládne. Přesunuli jsme se tedy na místo určení. Bude třeba dobýt pevnost Dr. Dooma. Nejdříve ale musí agenti vybudovat základny, ze kterých útok povedeme. Kvůli stíženým podmínkám může však zaútočit pouze jeden superhrdina, a tak se rozhořel boj o vlajky základen. Vlajková hra byla směsicí akce, aliancí, vychytralosti a podrazů. No, bůhví, jak to vlastně skončilo…

K večeři byla “Studená fronta, mírně zataženo”, vlastně to docela sedí i na počasí. Dnes jsme shlédli dokonce dva večerníky - Rudovlásku červeného týmu a Thorando a Black Catejdu týmu modrého. U červených vládla dvojice Jiřík a Scarlet Witch za podpory dvou králů - jednoho popleteného a druhého co se proměnil v Pamelu. U modrých to byla dvojice Thor a Black Cat za podpory Lokiho a Prokopa Diviše.
DEN 9 - DOKTOR DOOM

Dévátého dne se služby ujali červení a rozcvička byla v jejich podání opět taneční - Just Dance. Jídlo bylo tématicky Spider-Manovské: k snídani dobrota tetičky May, neboli vánočka. Jen Thor si k ní dal dvě klobásy s hořčicí a zapil to kakaem. Mňamka. K svačině kokon plný pavoučků a k obědu vývar z pavouků a Peterova dobrota.

Na jídelníčku se objevila následující báseň:

Žerme s radostí,
vaří tu božsky.
Koneckonců, kde jinde
nabrat ňáký to deka.

Dopoledne se zkoušelo, hlavní náplní odpoledne totiž byl již tradiční koncert v Kořenské katedrále. Ta se musela uklidit, nanosit do ní židle, nástroje a další věci. Program na odpoledne byl tedy jasný. Koncert se nám povedl, bylo plno, zazněly i některé premiéry. Zapěli i vedoucí, to už je také tradice.

K večeři byl talíř plný hmyzu, který nás jistě posílí do další akce. Je třeba zničit Doktora Dooma. Jak ho ale vylákat z pevnosti? I rozhodli jsme se vybrat od každého agenta dva páry ponožek a zahráli jsme ponožkovou hru - každý tým musel nasbírat co možná nejvíc párů ponožek. Spočítejte si, kolik ponožek to asi mohlo být dohromady.

A povedlo se, smrad vypudil Dooma ze sídla a my se mohli pustit do boje. Náš nepřítel byl zahalený v mlze, obličej měl skrytý v železné masce, přes sebe kápi. A rozhodně nás nešetřil. Metal po nás blesky a naše bojové umění nebylo nic platné. Jen zdatná kouzelnice Scarlet Witch tentokrát obstála a Doktora Dooma přemohla. Železnou masku donesla jako trofej. Nyní na nás čeká poslední výzva, tajemný Asgardský vězeň.DEN 10 - VZPOURA AGENTŮ

Čekal nás další náročný den, tentokrát za služby Špekounů. Jídelníček byl ve stylu Invisible Woman, takže byl neviditelný - tudíž, moc se z něj nikdo nedozvěděl.

Dopoledne nám zpestřila první deka letošního tábora. Základna č. 12 nás chtěla při bodování překvapit, my je překvapili třemi prasaty najednou a věcmi před chatkou. Ona nám tady celkově začla trochu kanada.

Doktor Doom byl poražen, čekal nás snad poslední protivník. Ten je však zřejmě velmi silný v ovládání mysli, očaroval nám všechny agenty a ti se tak postavili proti nám. Přichystali nám náročné úkoly, jak na vědomosti, tak na fyzičku. Celkem jsme prošli 5 stanovišť, každý tým si přichystal jedno.

Večer nás čekaly dva večerníky. První si přichystal žlutý tým a jmenoval se: Kapitán ze mlejna. Kapitána skvěle zahrála agentka Koppová, jeho lásku Elišku-mrzáka zas agentka Brožová. Druhý večerník měli samotní Rootengers.

Jejich pohádka Tři Superveteráni byla o třech vysloužilých superhrdinech, kterým se vrátí jejich vybavení a mohou zase konat velké skutky. Bohužel jsou ale už šíleně senilní, zvládají už jen augensex a vůbec je trápí všechny možné neduhy jako bolavá záda, prostata a hluchota.

A noc? Ta zřejmě skrývá ještě mnohá překvapení, náš nepřítel nikdy nespí.DEN 11 - ZÁVEREČNÝ STŘET

V noci na dnešek si s námi náš nepřítel pěkně pohrál. Opět zmátl vědomí všech agentů a dopřál jim poznat strach a úzkost. Takové jsou jeho triky a dnes to vyvrcholí. Čeká nás poslední celý den v táboře, poslední den na to, abychom dokončili naši misi a porazili zlo.

Službu měli modří a rozcvička byla odpočinková. Jídla se jmenovala podle Black Cat, tudíž byla kočičí a zlodějská: k snídani drobná ranní loupež, k obědu exkluzivní kočičí šlichta, kladivo a drápky. Jídelníček opět obsahoval jasný vzkaz kuchyni, že si jíme dobře, možná až moc dobře:

Potřebuju aby někdo vynalezl speciální přístroj.
Chuť zůstává, ale žaludek je pln,
bohužel nikoli bezedný.

Poslední dopolední zkoušky celého sboru se zúčatnili vedoucí a dokonce i někteří z personálu. Zpívali jsme všechny nové skladby a pak výběr těch nejstarších. U některých jsme tancovali a vůbec to pěkně zakončili. Po obědě proběhlo přezkoušení nováčků.

Odpoledne byl náš tábor napaden. Náš protivník nastražil přímo na vrchním velitelství bombu s časovačem, kterou bylo možné deaktivovat pouze tehdy, když všechny týmy zadaly desetimístný kód. Jednotlivá čísla byla rozeseta všude po okolí: u katedrály, v lese, na záchodech, v bazénu, v písku atd. Některá se navíc musela nejdřív vyluštit, popř. vypočítat.

Bombu jsme deaktivovali, ukázalo se však, že kód má ještě další skrytý význam. Vypadá to, že nám chce někdo poskytnout nějaké informace. Musel je ale nejprve dobře zakódovat. Podle čísel našli agenti (s přichystanou nápovědou) knížku v chatce č.8, ve které bylo na určité stránce, v odstavci a řádku slovní spojení “zelený démon”.

Agenti museli přijít na to, kde tohoto zeleného démona už viděli. Správnou úvahou došli k tomu, že to bylo při dnešní noční akci. V jednom místě je totiž vylekal přízrak se zelenýma očima. A právě na tom místě byl následující vzkaz:

Milí mí přemožitelé. Dostali jste mě, ale nyní jde o mnohem víc, než jen o malicherné šarvátky mezi hrdiny a padouchy. Nyní jde o budoucnost naší planety. Uvěřil jsem slibu Niflheimské bohyně Hely, slibu, že pokud ji dostanu z Asgardského vězení, pomůže mi získat vládu nad Zemí. Který záporák by něco takového nechtěl. Sehnal jsem další pomocníky, kteří s pomocí Tesseractu otevřeli portál a já tak mohl Hele pomoci utéct. Ona nás ale obelstila a chce využít můj smrtící paprsek ke zničení celého světa. Nevím jak, ale je to možné.
Bohužel už je jen na vás, jak se s touto výzvou popasujete. Každý z vás získal pro svého hrdinu velké množství zkušeností, přesto žádný z nich nestačí na bohyni smrti Helu. Zapomeňte na soutěžení a spojte se, spojte se všichni, jen tak můžete uspět.
Zachraňte naši planetu, obnovte rovnováhu mezi dobrem a zlem, vždyť jen tehdy mají životy hrdinů a padouchů smysl - potřebujeme se navzájem.
Zelený démon noci, Dr. Doom.

A to byl jasný vzkaz pro nás. Je třeba se spojit. A musíme všichni, hrdinové s padouchy proti Hele. Čekal nás poslední střet.

Předtím jsme však stihli ještě pasovat nováčky do Hlavního sboru, rozdat diplomy, přečíst vzkazy, vyhlásit jak dopadly večerníky atd. Nechybělo ani tradiční loučení s odcházejícími, spoustu emocí přehlušila až párty, která se tentokrát přesunula dolů k chatkám.

A zde proběhl i poslední souboj. Souboj na život a na smrt s bohyní smrti Helou, která nás svou zlou mocí odhazovala jako papír. Třináct nás na ní bylo a hodnou chvíli trvalo, než jsme ji konečně udolali. Po ikonickém hesle: SPOLEČNĚ ZVÍTEZÍME, ROZDĚLENI PADNEME vyletěl k nebi ohňostroj slávy a my pokračovali v bujarém veselí až do pozdních nočních hodin.DEN 12 - CESTA DOMŮ

A je to tady, nadešel čas loučení. Nejdřív se ale musí uklidit a vypadá to, že to bude ta nejtěžší mise ze všech.

Padla otázka: “kdo to teda vyhrál?” a my říkáme: “vyhrálo dobro”. A to je hlavní, to je smysl naší mise, smysl našeho tábora, jen společně zvítězíme… A kdyby to někomu nestačilo, tak ti kdož mají nejvíce zkušeností, můžou nejvíc uklízet. A je to.

Zavazadla a proviant se musel opět nosit po opravované cestě, vyráželi jsme něco po dvanácté. A nakonec se objevil i ten Tesseract. Otevřel nám portál domů, symbolicky zakončil tu naší misi a já bych rád poděkoval všem, kteří se na ní podíleli.

Tábor 2016 - slovo závěrem

Rád bych za sebe a jménem všech poděkoval:

Pétě Hoblové za funkci hospodářky, Hance Harantové za perfektní zdravotnický servis a oběma pak za herecké role, se kterými ani nepočítaly. Bez nich bych ten příběh vlastně nedokončil.

Magdě Skrbkové a Lídě Schlumpergerové za to nejlepší jídlo ve všech devíti světech. Trochu se bojím stoupnout na váhu a nebudu určitě sám. Dvakrát větší porce než si člověk řekl a stejně si musel jít přidat, jak to bylo dobré.

Pepíkovi Baierlovi a Andrejce Sušilové, bez nich by to nešlo a nebylo, to je jasný.

Všem vedoucím: Lence Petříkové, Čendovi Křížovi, Tomovi Kotalovi a Maky Čapkové, se kterými jsme byli, myslím, skvělý tým a aspoň z mého pohledu vše klapalo jak má a moc jsem si to užil. Tomovi bych chtěl navíc poděkovat za korekci Kapitánova táborového deníku a za nápaditý a vtipný jídelníček s mnohými vzkazy, který jsem v deníčku také využíval.

Dále děkujeme všem praktikantům, že nám i ostatnímu personálu byli vždy po ruce, starali se o nás i o naše svěřence a vůbec byli fajn parta, se kterou se dalo počítat. Budou nám v tom sboru moc chybět, opravdu.

No a na závěr všem dětem, kvůli nim to děláme a oni nám to vrací. Řekl bych, že vše proběhlo bez větších problémů a dohromady jsme všichni byli jedna velká rodina, jeden sbor, jedna malá továrna na ty nejhlubší zážitky. Každý v ní má svoje místo, stejně důležité jako kdokoli jiný.

Takže to je ze SUPERROOTS 2016 vše. Doufám, že se mi alespoň trochu podařilo vám přiblížit, jak vlastně vypadalo to naše letní soustředění. Zbytek už vám poví děti. Bohužel asi, stejně jako já, nedokáží úplně popsat atmosféru celého tábora, to se musí zažít. Děkuju za šanci se toho po letech zúčastnit. Tak snad třeba zase za rok.


Váš kapitán Dan Nakládal.
Marvelovský svět a něco o němyt
Úvodní video SUPERROOTS 2016 
sfigjasdlkvjlqwndgiydk
Odkaz na fotoglerii

 • © Sušický dětský sbor 2014
  design MATYPO s.r.o.

 • zřizovatel

  Základní umělecká škola
  Františka Stupky v Sušici
  Lerchova 255
  342 01 Sušice

 • organizační výbor

  Spolek přátel
  Sušického dětského sboru
  Lerchova 255, 342 01 Sušice
  IČO: 62630555