Je kraj, kde voní tráva

Spolek organizuje každé dva roky festival Je kraj, kde voní tráva

Je kraj, kde voní tráva

Tento poetický název nese festival dětských pěveckých sborů věnovaný odkazu Miroslava Raichla, který se v Sušici již od roku 1996. Hlavním posláním je setkávání sborů a výměna zkušeností. Na festival zveme k účasti nejen sbory z okolí, ale i špičkové sbory z celé republiky a ze zahraničí.

14. ročník (2022)

spolecne1Tento ročník byl výjimečný tím, že součástí festivalu bylo setkání vítězů krajských postupových kol 30. celostátní přehlídky školních dětských pěveckých sborů 2021, jejíž ústřední kolo muselo být kvůli pandemii COVID-19 zrušeno.

Celkem proběhlo šest festivalových koncertů, na kterých vystoupilo patnáct sborů. Vedle sušických sborů (Broučci, Sluníčka, Včelky, Hlavní sbor, Svatobor) účinkovali Jiřičky Plzeň, Sedmikrásky Klatovy, Javořičky Plzeň, Rolnička Praha – doplňovací sbor, Písnička Praha, Canzonetta Č. Budějovice, Mariella Plzeň, NaLaděno Říčany, Červánek Červený Kostelec a Carmína Č. Budějovice. Na podiu Smetanova sálu se za dva dny vystřídalo přes pět set dětských zpěváčků, jejichž úžasné výkony po oba dny hodnotila odborná porota složená z předních českých sbormistrů.

Krom koncertů ve Smetanově sále dělaly děti radost i sušickým seniorům, a to na koncertech v Domově důchodců (kde vystoupily plzeňské sbory Javořičky a Mariella) a v Domě s pečovatelskou službou v ulici Pod Svatoborem, kde zazpívaly děti z podkrkonošského Červeného Kostelce (sbor Červánek). Krásnou tečkou za dvoudenním maratonem byl společný pěvecký workshop sborů, který vedl Lukáš Holec z Českého Krumlova.  

13. ročník (2020)

 Třináctka přinesla bohužel smůlu a v roce 2020 musel být festival na poslední chvíli zrušen kvůli pandemii COVID-19.

12.ročník (2018)

20. - 22. 4. 2018
Festivalu se zúčastnily tyto sbory (sbormistři):
Carmina bona ZŠ Zlín (Dana Kozárková), Carmínek České Budějovice (Jitka Šimková), GO.SPIRIT Sušice (Jana Karausová, Petra Tomášková), H®OŠI Klatovy (Jan Šimůnek), Jiřičky Plzeň (Jarmila Procházková), Jizerka Semily (Nadia Ladkany), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Sluníčka  (Jan Pelech), SDS Včelky  (Andrea Sušilová), SDS Hlavní sbor (Andrea Sušilová), Sedmikrásky Klatovy (Jaroslav Pleticha), ŠUMíci Rokycany (Hana Šlégrová)

11.ročník (2016)

22. - 24. 4. 2016
Festivalu se zúčastnily tyto sbory (sbormistři):
Motýli Šumperk (Tomáš Motýl a Helena Stojaníková),  Kvítek Dačice (Vít Hergesel), Rolnička Praha (Karel Virgler), Ondrášek - komorní sbor Nový Jičín (Josef Zajíček), Sluníčka Plzeň (Hana Bezděková), Javořičky Plzeň (Bedřiška Koželuhová), Červánek Poběžovice (Jitka Svobodová), Sedmikrásky Klatovy (Jaroslav Pleticha), H®OŠI (Jaroslav Pleticha), Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Sluníčka (Jan Pelech), SDS Včelky (Jan Pelech), SDS hlavní sbor a dívčí sbor (Andrea Sušilová, Josef Baierl), SDS Chlapi (Josef Baierl)

10.ročník (2014)

25. - 27. 4. 2014
Festivalu se zúčastnily tyto sbory (sbormistři):
Carmina Rychnov nad kněžnou (Karel Štrégl),  Da Capissimo Rokycany (Alena Vimrová), Domino Opava (Ivana Kleinová), Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), Kvítek Horažďovice (Dana Slepičková), Mariella Plzeň (Marie Nováková), Sedmikrásky Klatovy (Jaroslav Pleticha), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Dívčí sbor (Andrea Sušilová), SDS Chlapi (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Jan Pelech), SDS Smíšený (Josef Baierl), SDS Včelky (Jan Pelech)

9.ročník (2012)

20. - 22. 4. 2012
Festivalu se zúčastnily tyto sbory (sbormistři):
Carmina bona Zlín (Dana Kozárková),  Carmina Rychonov nad Kněžnou (Karel Štrégl), Červánek Červený Kostelec (Eva Kubečková), Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), Kvítek Horažďovice (Dana Slepičková), Pegas Praha (Jaroslav Semorád, Miroslava Illová), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Hlavní sbor (Josef Baierl),SDS Sluníčka (Jan Pelech), SDS Včelky (Jan Pelech), Sluníčko Červený Kostelec (Eva Kubečková), Zvezdice Leskovac, Srbsko (Jelena Cvetkovič)

8.ročník (2010)

 23. - 25. 4. 2010
Festivalu se zúčastnily tyto sbory (sbormistři):
Fialky Klatovy (Jaroslav Pleticha), Javořičky ZUŠ Plzeň (Bedřiška Koželuhová), Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), Plamínek Tachov (Jana Válová), Pražská kantiléna (Zuzana Drtinová, Lea Esserová), Radost Praha (Vladislav Souček, Andrea Sušilová), Rolnička Praha (Karel Virgler), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Hlavní sbor (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Jan Pelech), SDS Včelky (Jan Pelech), Zvonky Písek (Milada Klátilová)

7.ročník (2008)

25. - 27. 4. 2008
Festivalu se zúčastnily tyto sbory:
Cantates Scholari Písek (Milada Klátilová), Carmina Rychnov nad Kněžnou (Karel Štrégl), Cvrčci Horažďovice (Radka Panušková), Javořičky Plzeň (Bedřiška Koželuhová), Karafiát Klatovy (Monika Černá), Kinderchor St. Michael Regen (Ute Senninger), Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), Loučňáček Loučná (Hana Svatoňová, Petr Lukáš), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Hlavní sbor (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Jan Pelech), SDS Včelky (Jan Pelech), Vlčí máky Hradec Králové (Jiří Skopal), Zpívající rybky Nová Paka (Marie a Lenka Čančíkovy)

6.ročník (2006)

21. - 23. 4. 2006
Festivalu se zúčastnily tyto sbory:
Camella ZUŠ Nový Bor (Jiří Štrobl), Carmina bona ZŠ Zlín (Eva Sládečková), Da Capo Rokycany (Alena Vimrová). Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), Kvodlibet ZUŠ Praha 4 (Luboš Krtička, K. Mandlík), Mariella 15. ZŠ Plzeň (Marie Nováková), Motýli Šumperk (Tomáš Motýl, H. Brožová), Písnička ZUŠ Praha (Andrea Sušilová, Vladislav Souček), Plamínek ZUŠ Liberec (Silvie Pálková), Pueri Gaudentes Praha (Zdena Součková), ReBelcanto Pardubice j.h. (Petr Hostinský), SDS Hlavní sbor (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Jan Pelech), SDS Včelky (Jan Pelech), Skřivánci ZŠ Hrádek u Sušice (Zuzana Navrátilová), St. Michael Regen, Německo (Ute Senninger,) Stella Maris Meerssen, Nizozemsko (Jack de Wilde), Žďáráček Žďár nad Sázavou (Petra Kynclová)

5.ročník (2004)

23. 4. - 25. 4. 2004
Festivalu se zúčastnily tyto sbory:
Berušky ZŠ Klatovy (Dana Martinková), Carmina bona ZŠ Zlín (Dana Kozárková), Da Capo České Budějovice (Václava Míková), Iuventus Cantans Pardubice (Vlastislav Novák), Javořičky ZUŠ Plzeň (Bedřiška Koželuhová), Jirkovský dětský sbor ZŠ Jirkov (Jaroslav Cyrus), Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), Kulihrášek Nový Jičín (Josef Zajíček), Notičky ZUŠ Plzeň (Jana Strnadová), Rolnička B DDM Praha 6 (Karel Virgler), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Hlavní sbor (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Jan Pelech), SDS Včelky (Josef Baierl), Sluníčka Plzeň (Zdeňka Augustová), Uheráček ZŠ Hradešice (Radka Panušková), Vrabčáci ZŠ Netolice (Eva Dudková)

4.ročník (2002)

19. - 21. 4. 2002
Festivalu se zúčastnily tyto sbory:
Čachrovský dětský sbor (Milada Bláhová), Fialky ZUŠ Klatovy (Jana Prolová), Klubíčko MŠ Tylova Sušice (Miloslava Vítovcová), Korálek ZŠ Most  (Svatopluk Matějka, Dana Hodačová), Krumlovská medvíďata (Lukáš Holec), Motýli Šumperk (Tomáš Motýl), Sbor Realschule Kötzting (Heinz Friedl), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Čmeláci (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Josef Baierl), SDS Včelky (Josef Baierl), Zvoneček Kašperské Hory (Martina Nová)

3.ročník (2000)

24. - 26. 3. 2000
Festivalu se zúčastnily tyto sbory:
Bel Canto Netolice (Miluše Vincíková), Broučci Severáčku Liberec (Silvie a Petr Pálkovi), Korálek ZŠ Most  (Svatopluk Matějka, Dana Hodačová, Jiřina Šnejdarová), Kötztinger Schola Kötzting, Německo (Uta Herbst), Netoličtí vrabčáci (Eva Dudáková), Petrklíč SZUŠ Praha (Milena Kejhová), Růže Čkyně (Jaroslav Fafejta), SDS Broučci (Milena Naglmüllerová), SDS Čmeláci (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Helena Nováková), SDS Včelky (Josef Baierl), Skřivánek - dívčí komorní sbor Praha (Milada Bláhová), Zvoneček Kašperské Hory (Martina Nová)

2.ročník (1998)

22.5 - 24. 5. 1998
Festivalu se zúčastnily tyto sbory:
Brabenci - Tachovský dětský sbor (Josef Brabenec), Collège Les Chênes Frejus, Francie (Marie-Claude Dalmasso), Iuventus Cantans Pardubice (Vlastislav Novák), Prácheňáček Horažďovice SDS Broučci (Milena Naglmüllerová)m SDS Čmeláci (Josef Baierl), SDS Sluníčka (Helena Nováková), SDS Včelky (Josef Baierl), Skřivánek ZŠ Zliv (Jana Bošková), Slůňata ZUŠ Horažďovice (Michaela Petrusová), Solováček MŠ Sušice (Ludmila Vašková), Svatobor Sušice (Josef Baierl), Tommerupkoret Tommerup Dánsko (Bodil Örum), Zlatý klíček ZUŠ Zliv (Jan Režný)

1.ročník (1996)

17. - 19.10. 1996
Festivalu se zúčastnily tyto sbory:
Fialky ZUŠ Klatovy (Jana Prolová), Hlásek ZUŠ Litoměřice (Vlasta Vávrová), Javořičky Plzeň (Ludmila Javořická), Prácheňáček ZUŠ Horažďovice (Dana Slepičková), Solováček Sušice (Ludmila Vašková), SDS Broučci  (Milena Naglmüllerová), SDS Hlavní sbor (Josef Baierl), SDS Sluníčka  (Helena Eisenreichová), SDS Včelky (Josef Baierl), Sognepraesten - dívčí sbor, Dánsko  (Ulla Ring)